Czy to atak paniki ? Psycholog i skuteczna psychoterapia idą z pomocą !

psycholog , psychoterapia

Czy bardzo się martwisz o rzeczy, a następnie czujesz się przytłoczony, tak jakbyś miał atak serca?
A może nagle, zupełnie nieoczekiwanie, masz bijące serce i czujesz się chory, albo że oszalejesz lub umrzesz?
Czy te rzeczy są atakami paniki, czy nie?

Co to jest atak paniki?
Atak paniki jest właściwie drugim z powyższych przykładów. To wtedy doświadczamy nieoczekiwanego uczucia terroru i silnych objawów fizycznych.
DSM-V, główny amerykański podręcznik diagnostyczny, widzi dwa rodzaje ataków paniki: „oczekiwany” w porównaniu z „nieoczekiwanym”. Więc albo spowodowane pojedynczym spustem, jak na przykład zobaczenie pająka lub niemożność znalezienia wyjścia z budynku, lub bez wyraźnej przyczyny.
Z drugiej strony instrukcja ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia rozpoznaje tylko ataki paniki, które nie mają znanego wyzwalacza. Stwierdza: „Podstawową cechą są powtarzające się ataki … które nie są ograniczone do żadnej konkretnej sytuacji lub zestawu okoliczności i dlatego są nieprzewidywalne”.

Panika a lęk
Jeśli martwisz się różnymi rzeczami, a to staje się coraz silniejsze? Aż nagle twoje serce bije szybciej, a mięśnie są napięte? I prawie czujesz, że masz atak serca? Następnie odczuwasz silny lęk lub coś, co wiele osób nazywa „atakiem lękowym”.
To powiedziawszy, lęk i panika są ściśle powiązane. Granice mogą być bardzo rozmyte. Na przykład ludzie zwykle odczuwają lęk podczas ataku paniki. Zespół lęku napadowego (patrz poniżej) znajduje się w podręczniku diagnostycznym pod hasłem „zaburzeń lękowych”.

Jaki rodzaj terapii może mi pomóc w atakach paniki?
Ataki paniki nie tylko utrudniają życie, ale mogą wpływać na twoją samoocenę. Niektórzy uważają, że wstydzą się paniki, a nawet przestają wychodzić, chyba że muszą. Samotność może prowadzić do depresji.
Kiedy stan zdrowia psychicznego ogranicza Twój potencjał i negatywnie wpływa na twoje życie w ten sposób, czas poszukać wsparcia.
Ataki paniki i zespół lęku napadowego dobrze reagują na terapię poznawczo-behawioralną (CBT). Hipnoterapia kliniczna również może Ci pomóc.
Gotowy przestać pozwalać atakom paniki kontrolować swoje życie? Znajdź terapeutę, którego lubisz w cenie, na jaką Cię stać, i uzyskaj pomoc, na którą zasługujesz, aby iść naprzód.
Zapraszam do kontaktu !

Zadzwoń